pracownia Kwiatkibratki | Deszczobranie
163
single,single-portfolio_page,postid-163,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

Deszczobranie

Deszczobranie

„Deszczobranie” to zielona instalacja przestrzenna zwracająca uwagę mieszkańców miasta na powtórne wykorzystanie wody deszczowej w gospodarstwie domowym. Kwiatkibratki przygotowały ją na wystawę„Dizajn w przestrzeni publicznej. Urban gardening” w Cieszynie. Do projektu zaprosiliśmy Ewę Rudnicką, architektkę, projektantkę obiektów architektury tymczasowej, z którą w zeszłym roku zbudowaliśmy Źródlany Ogród.
Instalacja wykorzystuje prosty mechanizm małego obiegu wody. Gromadzona w małych zbiornikach woda deszczowa transportowana jest systemem rurek do wykorzystanych w instalacji roślin wiszących i wodnych. W przestrzeni zarysowanej drewnianymi elementami konstrukcji zostały zawieszone kwiatowe kule z sasanką, kroplikiem i smagliczką. W dolnym, dużym zbiorniku pływa hiacynt.
Dodatkowo na konstrukcji pojawiły się torfowe kubeczki z tabletką kokosową i cebulą mieczyka. Tabletka kokosowa rozrobiona z wodą deszczową pobraną ze zbiornika w symboliczny sposób pozwoliła uczestnikom miejskiego życia rozpocząć hodowlę własnej rośliny zgodnie z filozofią ponownego wykorzystania wody deszczowej.

„Deszczobranie” to rzeźba-manifest, która pozwala pokazać mieszkańcom miast, że do podlewania roślin domowych (nie tylko tych w ogrodzie, ale również tych hodowanych w mieszkaniach) można wykorzystać wodę deszczową. Umieszczone w platformie kółka sprawiły, że instalacja stała się mobilna – dzięki temu mogliśmy się z nią przemieszczać. Spacerując po Cieszynie przekroczyliśmy polsko-czeską granicę: projekt zwracał uwagę przechodniów i budził ciekawość po obu stronach Olzy.

Autor koncepcji: Grzegorz Młynarski (kwiatkibratki)
Projekt konstrukcji, realizacja koncepcji: Ewa Rudnicka
Wykonanie i realizacja instalacji: Grzegorz Młynarski, Jakub Kowalewski (kwiatkibratki), Ewa Rudnicka

Klient

Zamek w Cieszynie

Date

7 października 2013

Category

Żywa przestrzeń