pracownia Kwiatkibratki | Cuda kwiatki
162
single,single-portfolio_page,postid-162,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

Cuda kwiatki

Cuda kwiatki

“Cuda-kwiatki” to najbardziej wolny, najbardziej wakacyjny i najbardziej odświętny ze wszystkich dotychczas zrealizowanych projektów pracowni Kwiatkibratki. “Cuda” – ponieważ, start projektu przypadał na dzień 15 sierpnia: rocznicę Cudu nad Wisłą i święto Matki Boskiej Zielnej. “Kwiatków” nie trzeba tłumaczyć – jak na każdej akcji było ich dużo i jak zwykle służyły do transformacji zaniedbanych przestrzeni. Dużo było też elementów magicznych, przedmiotów oraz gestów ze świata odpustowego jarmarku i wędrownej trupy teatralnej.

W ciągu dwóch gorących, sierpniowych dni, podczas festiwalu artystycznego “Cud nad Martwą Wisłą” w gdańskiej dzielnicy Nowy Port odbyły się dwa ogrodnicze spacery. Podczas nich, Grzegorz Młynarski i Jakub Kowalewski z pracowni Kwiatkibratki razem z mieszkańcami miasta stworzyli kilka sytuacji, w ramach których stare, zaniedbane, często zapomniane miejsca, ożyły naładowane nową, kwitnącą energią.

Projekt “Cuda-kwiatki” to także projekt inicjujący nową kulturę dialogu mieszkańców z przestrzenią, pokazujący, że można wziąć sprawy w swoje ręce. Projekt jednocześnie odczarowujący marazm i zdejmujący klątwę mitu o gasnącym zaangażowaniu społecznym a także zaczarowujący przestrzeń i mieszkańców, zmieniający ich w miejskich ogrodników.

Kilka nowych, kwitnących miejsc, stworzonych podczas spacerów 15 i 16 sierpnia, dało początek nowej, zielonej sieci oddolnie wyrastających rabatek połączonych ze sobą ideą wspólnego spędzania czasu i wspólnotowej troski o publiczną przestrzeń.

 

Kto

Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"

Date

7 października 2013

Category

Zielone eventy