pracownia Kwiatkibratki | Algi – zielone źródło energii
21831
single,single-post,postid-21831,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

Algi – zielone źródło energii

algi_kwiatkibratki

Algi – zielone źródło energii

Nikogo dziś nie dziwią budynki zasilane energią słoneczną lub dzięki sile wiatru, ale generowanie energii z glonów to zupełna nowość. Niemieccy architekci z firmy Splitterwerk wpadli na pomysł spożytkowania potencjału tkwiącego w algach, projektując BIQ – budynek zasilany algami, który wkrótce stanie w Hamburgu.

Charakterystyczny, zielony budynek pokryty fasadą z alg powstanie w Hamburgu. Ukończenie jego budowy planowane jest na przyszły rok – będzie to pierwszy „żyjący” budynek tego typu. Jego elewacja pokryta będzie specjalnymi żaluzjami, w których znajdować będą się glony. Żaluzje chronią algi przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, umożliwiają im optymalny wzrost, tworzą swoisty mikroklimat i jednocześnie zapewniają przyjemny cień we wnętrzu budynku. Bioreaktory umiejscowione w fasadzie budynku będą kumulować ciepło wytwarzane przez algi w procesie fotosyntezy i zamieniać je w energię. W bioreaktorach utworzy się cenna biomasa, która wykorzystana zostanie do zasilania budynku.

Projekt BIQ jest wynikiem współpracy pomiędzy architektami ze Spitterwerk, Strategic Science Consult, ARUP i Colt International. Simon O’Hea, dyrektor firmy Colt International zachwala sobie pracę przy projekcie – uważa, że była ona satysfakcjonująca. Stworzenie budynku zasilanego algami to wielkie osiągnięcie techniczne. Glony jako forma energii odnawialnej stanowią przyszłościowe ekologiczne rozwiązanie. Dzięki BIQ jest szansa na rozpowszechnienie tego typu budowli na dużą skalę. Wizja całych miast zasilanych algami napawa optymizmem, tym bardziej że w odpowiednich warunkach algi mogą wytworzyć więcej energii słonecznej niż najbardziej nowoczesne kolektory.

autor: Monika Prucnel, ulicaekologiczna.pl / źródło: ulicaekologiczna.pl

No Comments

Post a Comment